Lokanta Usulü Süzme Mercimek Çorbası Tarifi

Tarafından : | 0 Yorum | On : 25/02/2018 | Kategori : Yemek Tarifleri

Lokanta Usulü Süzme Mercimek Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

iki çay bardağı kırmızı mercimek,
1 tane soğan,
1 tane patates,
1 tane havuç,
2 çay kaşığı tuz,
7 tatlı kaşığı sıvı yağ,
6 buçuk-7 su bardağı su (kullanılan su bardağı ölçüsü: 200 ml.)

Lokanta Usulü Süzme Mercimek Çorbası Yapılışı

Dışarıda işini güzel yapan bir lokantada yapılmış olan ve benzeri süzme mercimek çorbası yapabilmek için ilk ilk önce patates ve havucun dış yüzeyindeki kabuklar soyularak, yıkanması gerekir ve minik ufak doğranarak, düdüklüye benzer bir çelik tencereye koyabilirsiniz.

Soğanın dışı soyularak yıkanması gerekir ve küpe benzer bir şekilde doğranarak, çelik tencereye ekleyin.
Üstülerine 7 tatlı kaşığı sıvı yağilave ederek, orta derece ateş yararı ile bütün sebzeler hafifçe yumuşadıktan sonraya değin karıştırıp kavurun (kavrulma işlemi bitince patates ve havuç renklerini yağa vermiş oluyor).

Sebzeler hafifçe yumuşadıktan sonra, üstüne yıkanarak süzülmüş kırmızı mercimekler bir miktar eklenerek karıştırılabilir.

En en son 6 buçuk-7 su bardağı su ile tuzilave ederek, çelik tencerenin üst kapağı kapatın ve çorba kaynaması için bırakmak gerekiyor.

Çorba kaynaması için başlamasından sonra, çelik tencerenin düdüğü kapatın ve orta derece ateş yararı ile 10-15 dk pişirilerek, ocağın üstünden alınır.

Düdüklü çelik tencerenin oksijeni dışarı çıktıktan daha sonra üst kapağı açılır ve çorba karıştırılabilir.
Çorba henüz sıcak iken, değişik 1 tencere içerisine tel yada plastik elek yararı ile süzebilirsiniz (süzgeç üstünde kalanlar, kaşığın tersiyle ezmek usulu ile geçirilir).

Hazırlanmış olan restourant tekniği süzme mercimek çorbası tekrardan ocağın üstüne koyabilirsiniz ve 2-3 dakika daha kaynatılabilir.

Ocağın üstünden alınmış olançorbanın üstüne seçime göre kızdırılmış kırmızı biberli, doğal nane soslu tereyağı gezdirilmesinde epey fayda var ve sıcaklığını kaybetmeden hazırlamış olduğumız bu şahane yemeği servis ediliyor .

Bu birimler ile 7-8 kişilik çorba elde edilmesi beklenir.

Çorbayı mutfak robotundan geçirmeyin, süzme çorba ile mutfak robotundan geçirilmiş olan çorba arasındaki farkı, kendi gözlerinizle gönül rahatlığıyla görebileceksiniz 😉
Bu şahane Lokanta Usulü Süzme Mercimek Çorbası Tarifi

Share This Post!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir